Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26

Temat: znaczenie tatuazy japonskich

Domyślnie

mam cos dla Was:

numero uno:

http://tattoos.lovetoknow.com/Koi_Fish_Tattoos

i numero due:

http://vids.myspace.com/index.cfm?fu...deoID=27206910

[ Dodano: 8 Marzec 08, 17:47 ]
    The Koi fish is believed to bravely climb the waterfalls and to swim up any stream against the present current. On the other hand, if it is successfully caught, it simply lies on the cutting board without any movement as if waiting for the time that a knife will cut through its body less the quiver. This is very much unlike of the samurai soldier who faces his sword. Back in China, a legend says that the Koi had prosperously climbed the falls on the Dragon Gate situated on the Yellow River and that it had been transformed into a dragon after that. It is through such legend that the Koi fish became a symbol that stands for advancement and several worldly aspirations. Eventually then, the stoic fish came out to be relatively related to the positive masculine qualities as the stoi fish came to be borne in flags during the annual celebration of the Boys’ Day Festival in the whole of Japan.

Surprisingly, many westerners are hooked into the beautiful aura of the Koi fish that thrives in the Orient. The Koi fish is the Japanese name for the carp. This brightly colored fish is usually spotted in the fountains and ponds accessed by the public crowd. Yellow, white, deep orange, gold, and calico are the variations of colors of the Koi fish. Although the Koi fish can be usually found in these bodies of water, there are those special species of these that are the object of passion for collectors for breeding purposes. The price usually ranges up to half a million dollars! But they see the deed all worth it.

As for the direction to where the Koi fish is facing, it is widely believed by the Japanese personalities that a Koi fish that swims down symbolizes the act of overcoming the hardships that come along the way. Meanwhile, if the Koi fish swims up, it means that the obstacles have already been overcome. In some other beliefs, the Koi fish that is directed downwards while surrounded by the maple leaves emphasizes the fall season whereas the upward direction of the Koi fish with cherry blossoms all around indicates the spring.

wynika z tego ze jak rybka plynie w dol to symbolizuje pokonywanie trudnosci zyciowych, natomiast jak w gore tzn ze zostaly juz one pokonane. Troche czytalem i pisza tez ze mozna ja laczyc z innymi elementami takimi jak woda, kwiaty (to chyba symbolizuje wiosne) i ciemne tlo,

patrzcie na to:

http://www.nootrope.net/koi/long.html

:jachce: :jachce:

Domyślnie

Sauron na pewno dobrze Ci to zrobi i jest na śląsku
    Ewentualnie nie wiem czy widziałeś prace Tofiego z Rybnika
    Albo co mi się bardzo podoba Jokers tatoo z Ostrowa wielkopolskiego, pozdro.

Domyślnie

najlepsze studio od japońskich tematów to 3rd eye w Grudziądzu. bez dwóch zdań
    in your face

Domyślnie

Tam tez mam sesje 11. kwietnia
    http://rdzaniespi.blogspot.com/
    nie ma mnie juz na tatuarcie.

Domyślnie

a jednak

Domyślnie

Ja też jak skończę rękę u Jarka to zamierzam się wybrać do Grudziądza, właśnie na rękaw z "bazą" japońską!
    Ale dla mnie nie ważne co oznacza dla japończyków dla mnie i tak to będzie coś innego!
    I tak sobie myślę że Paweł Wyrębiak najlepiej temu podoła
    * mamy FRYTKOWNICE*

Uprawnienia